Ubezpieczenia to bardzo ważny temat w kontekście codziennego życia każdego z nas. O podstawach rynku ubezpieczeń pisaliśmy w poprzednim artykule (który można znaleźć tutaj). W tym tekście skupimy się na różnych rodzajach ubezpieczeń oraz ogólnie przybliżymy sytuacje, w których mogą okazać się przydatne.

Podstawowym i najczęściej występującym rodzajem ubezpieczenia w naszym kraju jest ubezpieczenie zdrowotne. Do czego służy? Najogólniej mówiąc, ma ono pokryć koszty leczenia oraz wypłatę odszkodowania za odniesiony uszczerbek na zdrowiu. Mowa tu o wszelkiego rodzaju wypadkach i kontuzjach (które z reguły są wyszczególnione w umowie ubezpieczenia). W naszym kraju możemy korzystać z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, które funkcjonuje jednak na podstawie warunków zamieszczanych w odpowiednich ustawach, a koszty leczenia zostają zwrócone tylko przy skorzystaniu z usług medycznych zapewnianych przez placówkę realizującą świadczenia finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ubezpieczenia zdrowotne funkcjonują też na rynku prywatnym – można je wykupić dodatkowo, niezależnie od ubezpieczenia powszechnego. Dlaczego warto to zrobić? Największą zaletą takiej decyzji będzie możliwość finansowania przez ubezpieczyciela kosztów leczenia w placówkach prywatnych, które nie świadczą usług z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu zyskujemy większą dowolność przy wyborze specjalistów i placówek, do których chcemy się udać. Ponadto, prywatne organizacje ubezpieczeniowe często pracują szybciej i sprawniej niż organy państwowe, dodatkowo zwiększając opłacalność takiego rozwiązania.

Kolejnym rodzajem ubezpieczenia, które zwłaszcza o tej porze roku będzie zyskiwać na popularności, to tzw. ubezpieczenie turystyczne, które pozwala zabezpieczyć się przed różnego rodzaju zdarzeniami losowymi, do których może dojść podczas urlopu czy wycieczki. O ile ubezpieczenie zdrowotne może w większości przypadków pokryć koszty naszego leczenia, problematyczne mogą okazać się wyrządzone szkody materialne. Najczęściej ubezpieczyciele oferują możliwość rozbudowania umowy o ubezpieczenie OC (czyli odpowiedzialności cywilnej), które pozwoli nam na pokrycie kosztów wynikających z np. wywołania zwarcia w instalacji elektrycznej w wynajmowanym przez nas obiekcie czy trwałe uszkodzenie innego elementu wyposażenia. Oprócz tego, ubezpieczenia turystyczne najczęściej pokrywają również koszty przetransportowania nas do dogodniejszej placówki medycznej, jeśli do wypadku doszło w odległym miejscu, np. za granicą.

Coraz częściej na rynku ubezpieczeniowym pojawiają się również bardzo korzystne oferty dla sportowców, które charakteryzują się wypłatami odszkodowań za trwały uszczerbek na zdrowiu, opłacaniem leczenia wskutek zachorowania lub kontuzji, zwrotem kosztów konsultacji medycznych i zakupu leków, a także pokrywaniem kosztów akcji ratunkowych.

Oczywiście, nie są to wszystkie rodzaje ubezpieczeń, a jedynie te najpopularniejsze, które dotyczą nas bezpośrednio. Wraz z obecną za oknami wiosną i zbliżającym się wielkimi krokami latem, coraz częściej decydujemy się na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, przez co zwiększamy ryzyko wystąpienia niechcianych okoliczności, przy których kwestia ubezpieczeń może okazać się kluczowa. Z tego powodu warto przemyśleć swoje plany na najbliższe kilka miesięcy i być może uwzględnić wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia.